میلاد «معصومه اسیره در قم»
اسیر در چنگال آخوندهای زن‌ستیز خمینی صفت
برای مجاهدین مخصوصاً زن انقلابی مجاهد خلق
پ‍یام و مفهوم ویژه‌یی دارد
مسعود رجوی ـ ۲۵مرداد۹۴
 
فاطمه معصومه علیها سلام رهرو صدیق و دختر گرانقدر امام کاظم، هفتمین پیشوای تشیع انقلابی و خواهر مجاهد امام رضا در روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری در دوران شدت استبداد و اختناق خلفای عباسی چشم به جهان گشود. دورانی که زندانها و سیاهچالها مملو از مجاهدان و شیعیان انقلابی بود و امام کاظم نیز پس از تحمل زندانهای طولانی در سیاهچال هارون خلیفه عباسی به‌شهادت رسید.
امام هفتم پیش از شهادت خود با اشراف به چنین شرایطی برای راهگشایی جنبش انقلابی تشیع به دختران خود که نزدیکترین یاران پیشوای بعدی شیعیان، امام رضا محسوب می‌شدند، توصیه کرده بود از ازدواج خودداری کنند و حضرت معصومه در رأس ۱۸ زن مجاهد دیگر بر اساس این رهنمود به‌طور حرفه ای و تمام‌عیار در خدمت پیشبرد جنبش بودند و به این ترتیب سنتی نوین را در میان زنان انقلابی‌ پایه‌گذاری کردند. زنانی که از آن پس در تاریخ از آنان تحت عنوان زنان ”رضوی ”یا ”رضائیات“نام برده می‌شد.
حضرت معصومه در سال ۲۰۱ هجری قمری در جریان یک مأموریت انقلابی با سرپرستی تعدادی از شیعیان از مدینه عازم خراسان شد تا به امام رضا بپیوندد. هنگامی که قافله آنها بهشهر ساوه رسید، نیروهای حاکم ستمگر منطقه به آنها هجوم آوردند و نبردی درگرفت که طی آن تمامی مردان مجاهد همراه آن حضرت که تعدادشان ۲۳ نفر بود به‌شهادت رسیدند. در جریان همین نبرد حضرت معصومه دچار بیماری شد و از همراهان خواست او را به قم که در آن زمان از پایگاههای شیعیان بود برسانند. مردم قم به مراقبت و حفاظت از آن حضرت برخاستند اما در فاصله‌ای کوتاه حضرت معصومه در روز دهم ربیع الثانی در اثر همان بیماری وفات کرد و حرم مطهرش در قم به میعادگاه رهروان و مجاهدان اسلام مردمی و انقلابی تبدیل شد که رو در روی ارتجاع و ستمگری و زن‌ستیزی در زیر پرده دین، به زیارت آن پرچمدار و پیشتاز زنان رها و رزمندهٔ مجاهد می‌شتابند.
برادر مجاهد مسعود رجوی در بحبوحه‌ٔ محاصره و موشک‌باران لیبرتی در نشست عمومی به‌مناسبت سالروز میلاد حضرت معصومه در ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ خاطرنشان کرد: میلاد معصومه اسیره در قم در چنگال آخوندهای زن‌ستیز خمینی‌صفت برای مجاهدین مخصوصاً زن انقلابی مجاهد خلق، پ‍یام و مفهوم بخصوصی دارد. همان خواهر مجاهد عظیم الشأن و والا که ۱۲۰۰ سال پیش خانه و خانمان و عزیزان را در مدینه کنار گذاشت و به میدان نبرد شتافت و با سختی‌های بسیار روبه‌رو شد و سرانجام در قم جان باخت. وقتی که اوضاع سخت است و دیو تنوره می‌کشد باید برای شکافتن ظلمتها هر چه بیشتر مایه گذاشت. در ایدئولوژی و راه و رسم پیشوایان و پیشتازان تاریخی ما رمز بقا کلمهٔ فداست.
امام رضا در مورد حضرت معصومه گفته است: هرکس او را زیارت کند، مرا زیارت کرده است و بدین ترتیب او را هم‌شأن و همردیف خودش معرفی کرده است.
  
لطفا به اشتراک بگذارید:     
🙏لطفا به اشتراک بگذارید